Suplementy na regenerację

Czym są suplementy? Postaram się wam to omówić w tym artykule w  kilku krokach.

Bezpieczeństwo i ryzyko

Wiele suplementów zawiera aktywne składniki, które mogą mieć silne działanie na organizm. Zawsze zwracaj uwagę na możliwość złej reakcji, szczególnie przy przyjmowaniu nowego produktu.

Najprawdopodobniej wystąpią działania niepożądane związane z suplementami diety, jeśli przyjmujesz je w dużych dawkach lub zamiast leków na receptę lub jeśli przyjmujesz wiele różnych suplementów. Niektóre suplementy mogą zwiększać ryzyko krwawienia lub, jeśli zostaną podjęte przed zabiegiem chirurgicznym, mogą zmienić reakcję na znieczulenie. Suplementy mogą również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami w sposób, który może powodować problemy.

            Oto kilka przykładów:

 • Witamina K może zmniejszać zdolność warfaryny rozcieńczającej krew do zapobiegania krzepnięciu krwi.
 • Dziurawiec może przyspieszyć rozpad wielu leków i zmniejszyć ich skuteczność.
 • Suplementy przeciwutleniające, takie jak witaminy C i E, mogą zmniejszać skuteczność niektórych rodzajów chemioterapii przeciwnowotworowej.

Producenci mogą dodawać witaminy, minerały i inne składniki uzupełniające do spożywanych pokarmów, zwłaszcza płatków śniadaniowych i napojów. W rezultacie możesz uzyskać więcej tych składników, niż myślisz, a więcej nie zawsze znaczy lepiej. Przyjmowanie więcej niż potrzebujesz kosztuje więcej i może również zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Na przykład zbyt dużo witaminy A może powodować bóle głowy i uszkodzenie wątroby, zmniejszać wytrzymałość kości i powodować wady wrodzone. Nadmiar żelaza powoduje nudności i wymioty oraz może uszkodzić wątrobę i inne narządy.

Zachowaj ostrożność podczas przyjmowania suplementów diety, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Uważaj także na podawanie suplementów dziecku, chyba że jest to zalecane przez lekarza. Wiele suplementów nie zostało dobrze przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa u kobiet w ciąży, matek karmiących lub dzieci.

Jeśli uważasz, że źle zareagowałeś na suplement diety, poinformuj o tym swojego lekarza. Powinieneś zgłosić swoją reakcję producentowi, korzystając z danych kontaktowych na etykiecie produktu.

Jakość

Agencja Żywności i leków (FDA) ustanowiła dobre praktyki produkcyjne, które firmy muszą przestrzegać, aby zapewnić tożsamość, czystość, siłę i skład suplementów diety. Te praktyki mogą zapobiegać dodawaniu niewłaściwego składnika (zbyt dużej lub zbyt małej ilości właściwego składnika) i zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia lub niewłaściwego opakowania i etykietowania produktu. FDA okresowo kontroluje zakłady produkujące suplementy.

Kilka niezależnych organizacji oferuje testy jakości i zezwala, aby produkty, które przejdą te testy, wykazywały znak jakości, który wskazuje, że produkt został właściwie wyprodukowany, zawiera składniki wymienione na etykiecie i nie zawiera szkodliwych poziomów zanieczyszczeń. Te plomby nie gwarantują, że produkt jest bezpieczny lub skuteczny. Oto kilka organizacji, które wykonują takie badania:

 • com
 • NSF International
 • Farmakopea USA

Jak zacząć stosować suplementy?

Porozmawiaj ze swoimi lekarzami.

Poinformuj innych lekarzy (np. dentystów,  farmaceutów i dietetyków) o przyjmowanych suplementach diety. Pomogą ci ustalić, które suplementy, jeśli w ogóle, mogą być dla Ciebie cenne.

Prowadź pełny zapis wszelkich suplementów diety i przyjmowanych leków. Dla każdego produktu zanotuj nazwę, dawkę, którą zażywasz, jak często ją przyjmujesz i powód używania. Możesz udostępnić ten zapis swoim świadczeniodawcom, aby omówić, co jest najlepsze dla ogólnego stanu zdrowia.

Pamiętaj!

 • Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem suplementów diety w celu leczenia stanu zdrowia.
 • Uzyskaj zgodę swojego lekarza przed przyjęciem suplementów diety zamiast łączyć z przepisanymi lekami.
 • Jeśli masz zaplanowany jakikolwiek zabieg chirurgiczny, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich przyjmowanych suplementach.
 • Pamiętaj, że termin „naturalny” nie zawsze oznacza bezpieczny. Niektóre całkowicie naturalne produkty botaniczne, na przykład żywokost i kava, mogą uszkodzić wątrobę. Bezpieczeństwo suplementu diety zależy od wielu czynników, takich jak jego skład chemiczny, sposób działania w organizmie, sposób jego przygotowania i przyjmowana dawka.
 • Przed podjęciem jakiegokolwiek suplementu diety skorzystaj ze źródeł informacji i porozmawiaj ze swoimi lekarzami, aby odpowiedzieć na następujące pytania:
 1. Jakie są dla mnie potencjalne korzyści?
 2. Czy to wiąże się z jakimś zagrożeniem bezpieczeństwa?
 3. Jaka jest właściwa dawka do przyjęcia?
 4. Jak, kiedy i jak długo powinienem to brać?

Jeśli będziesz się trzymać tych kilku cennych wskazówek, to możesz śmiało zacząć przyjmować suplementy diety, o ile są Ci one w ogóle potrzebne. Mam szczerą nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, suplementy nie mają przed Tobą tajemnic, a jeśli jednak wydaje Ci się, że nie jesteś czegoś pewny, to koniecznie skonsultuj to z własnym lekarzem, on przedstawi Ci wszelkie informacje szczegółowo, profesjonalnie i z doświadczeniem. Nie bój się o tym rozmawiać, pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najcenniejsze

Przewiń do góry